Magazynowanie materiałów niebezpiecznych – podstawowe zasady

Choć przepisy i normy określające sposób, w jakich powinny być magazynowane materiały niebezpieczne, są niezwykle precyzyjne i różnią się w zależności od rodzaju przechowywanych substancji, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dzięki temu łatwiej zadbać o bezpieczeństwo pracowników i środowiska naturalnego – w tym ograniczyć ryzyko wystąpienia pożaru, zanieczyszczenia gleby i wód oraz uniknąć związanych z tym konsekwencji prawnych i finansowych.

Warunki przechowywania a rodzaj substancji niebezpiecznych

Szczegółowe informacje co do zalecanych sposobów przechowywania substancji niebezpiecznych są umieszczone w kartach charakterystyki (material safety data sheet). Warunki składowania materiałów niebezpiecznych należy bezwzględnie dostosować do zawartych w nich instrukcji.

Czytelne oznakowanie substancji niebezpiecznych

Każda substancja niebezpieczna powinna być wyraźnie oznakowana. Zadbaj o to, by etykiety były czytelne, widoczne i sporządzone w języku polskim – tak, by nie było wątpliwości co do rodzaju składowanej substancji.

Szkolenie pracowników

Podstawą skutecznej ochrony jest wiedza – dlatego bezwzględnie poinformuj pracowników o tym, jakie materiały niebezpieczne są składowane na terenie zakładu. Przekaż im wszelkie niezbędne informacje dotyczące bezpiecznej pracy z nimi i określ jasne procedury. Zadbaj również o odpowiednie do rodzaju zagrożenia środki ochrony – indywidualnej (rękawice, maski itp.) i zbiorowej (np. wanny wychwytowe).

Wybór odpowiednich warunków magazynowania

Jako pracodawca musisz również zadbać o bezpieczne warunki magazynowania. Obejmuje to m. in. odpowiednią wentylację, zabezpieczenia przeciwpożarowe oraz system kontroli dostępu do magazynu.

Nie jesteś pewien, jaki rodzaj zabezpieczeń najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie? Nasi specjaliści chętnie pomogą Ci w wyborze optymalnego rozwiązania, a w razie potrzeby zaprojektują i wykonają magazyn chemiczny na wymiar.